/span>

Tuesday, 3 April 2012


                                            RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari:   10 Januari /Isnin                                           Masa:  8.10 – 9.10 pagi
Kelas          :    1 Merah                                                       Bil.Pelajar: 31 orang
Mata pelajaran:Bahasa Malaysia
Tema:               Keluarga
Tajuk:                Keluarga Huda       
Isi Kandungan :
 Standard Kandungan:
1.2 –   Mendengar,mengecam dan menyebut bunyi  iaitu abjad,suku kata,perkataan, frasa dan 
            ayat yang diberi dengan betul                                               
2.1-      Asas membaca dengan betul
 Standard Pembelajaran:
 1.2.1-  Membaca bentuk-bentuk,abjad dan membunyikan huruf vokal dengan sebutan yang
             betul.
2.1 .2-  Mengeja dan  membatang suku kata terbuka dengan sebutan yang betul.                                   
Objektif Am:   Pada akhir pengajaran,murid berupaya :
1.      Mengecam dan mengenalpasti bunyi huruf vokal dengan betul
Objektif Khas:
2.      membunyikan tiga huruf vokal dengan sebutan yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mengenal huruf –huruf vokal dan konsonan.
Kosa kata : vokal a,i.u. ibu,ayah,ular,ubat,ikan,adik
Konsep:  Soalan dan bercerita
Bahan Bantu Mengajar:  Kad huruf , kad suku kata dan kad gambar dan lembaran kerja
Nilai:  Kasih sayang,hormat-menghormati, taat dan yakin
TMK: Cd , pemain cd



LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN


AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

Set Induksi 
5 minit

Nyanyian lagu huruf Abjad
“ A, B, C, D,E ……. F………. Z” 

Memperdengarkan
 nyanyian daripada
cd.




Menyanyi beramai-ramai.
TMK:
Cd,pemain cd

Nilai ;
Kerjasama yakin
BBM
Pemain cd,  cd,kad  huruf.
        1

     20
   minit 


Gambar dengan huruf vokal
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSieAyHYBlrymUU4qzCVTUa9IpckahuABMvWHm7HQasZ252aF4luA             Ikan
      i                       i
  ibu                     ikan
   http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSK6WuZ5AXUPMJnpGGdkrz-67-BtUzHZlBj2GP_8ne1MgeKd4XO                                                         
        a
    ayah
                   

 http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQygG1sWzBEU7qIE7z5LPW9CyVNw-z7IcGas_DoQOy-u_7q-Y_TiQ         http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRc2R36f60CyNldXr4dNCJlhTDY5ueMcfJmwIDp3E9VsLeUb4cF1g        
        u               a 
  ular              adik
     http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJSIGDdClY7-0D_dNNV4P0fE5R0CQIbrFNm66Wyi18JCtgvr6DpQ                          
          u                                
         ubat
 Guru menyoal murid;
 1. Siapa tahu gambar apakah ini ?

Guru mengeja
nama
gambar yang
ditunjukkan.






Menerapkan nilai kasih –sayang dan rasa hormat kepada ahli  keluarga.
Menyebut nama
 gambar dan
mengejanya.










Bersoaljawab dengan guru mengenai gambar-gambar yang ditunjukkan dan nilai kasih-sayang dalam keluarga.
 Teknik;
Soaljawab

Nilai:
Kasih- sayang
Keyakinan








BBM:
Kad gambar



        2
   10 minit 




 a bunyinya  a

 i   bunyinya i

 u  bunyinya u

 Membunyikan vokal

a  bunyinya a
i   bunyinya   i
u  bunyinya  u
 Menulis vokal a i,u di udara.

Memberikan doh dan menyuruh murid membentuk  huruf  a ,i,u   dengan menggunakan doh.
Membunyikan vokal.


Menulis vokal di udara.


Membentuk vokal  a i,u dengan menggunakan doh.
Teknik:
Soaljawab



Nilai;
Berani, yakin dan kerjasama.

BBM.
Kad huruf, kad gambar dan doh






      3
10 minit

























Kad huruf vokal

  i a
 
 a
 
  u
 
 









 Menunjukkan  abjad “a”, “i” , “ u”.




Soalan guru.
1) Ini huruf apa ?
2) Apakah bunyinya?

Kerja kumpulan
 Meminta murid memadankan gambar dengan kad huruf yang sesuai.
 a
 
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSieAyHYBlrymUU4qzCVTUa9IpckahuABMvWHm7HQasZ252aF4luA
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSK6WuZ5AXUPMJnpGGdkrz-67-BtUzHZlBj2GP_8ne1MgeKd4XO
  i a
 
Ikan
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQygG1sWzBEU7qIE7z5LPW9CyVNw-z7IcGas_DoQOy-u_7q-Y_TiQ
 u uuu
 
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRc2R36f60CyNldXr4dNCJlhTDY5ueMcfJmwIDp3E9VsLeUb4cF1g
Bersoaljawab dan berbincang mengenai tugasan yang ditunjukkan.
Menyebut vokal.









Memadankan gambar dengan huruf vokal  dalam kumpulan masing-masing.

Setiap kumpulan menunjukkan hasil kerja kumpulan masing-masing.
Teknik;
Soaljawab

Nilai;
Yakin  dan  sabar.

BBM.
Kad gambar , kad huruf.





Teknik: Soaljawab


Nilai Yakin

KBKK:
Menghubung kait

Menjana idea



      4

Lembaran kerja








10 minit











Penutup
5 minit
 Soalan guru;
1) Ini huruf apa ?
2) Apakah bunyinya?

    a……………..a
    i……………   i
   u………………u

  Huruf  Vokal
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSieAyHYBlrymUU4qzCVTUa9IpckahuABMvWHm7HQasZ252aF4luA …bu                        http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJSIGDdClY7-0D_dNNV4P0fE5R0CQIbrFNm66Wyi18JCtgvr6DpQ  ….bat                                                                                               
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSK6WuZ5AXUPMJnpGGdkrz-67-BtUzHZlBj2GP_8ne1MgeKd4XO …..yah                                  
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRc2R36f60CyNldXr4dNCJlhTDY5ueMcfJmwIDp3E9VsLeUb4cF1g  ….dik                                                                    
Ikan …kan                                           http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQygG1sWzBEU7qIE7z5LPW9CyVNw-z7IcGas_DoQOy-u_7q-Y_TiQ….lar      
           



   Nyanyian                                
Guru menunjukkan  semula huruf vokal yang telah dipelajari .

Memberi lembaran kerja dan meminta murid menuliskan huruf vokal yang sesuai dengan gambar.



















Meminta murid-murid menyanyi.
Menyebut nama huruf dan membunyikannya.


Menyelasaikan tugasan.























Menyanyi beramai – ramai.
 Teknik;
Soaljawab



Nilai;
Yakin

BBM.
Kad huruf dan lembaran kerja






















Refleksi: Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar sebagaimana yang dirancang. Murid-murid dapat melibatkan diri dalam semua aktiviti  pembelajaran. Pemilihan kaedah pengajaran yang melibatkan murid-murid secara langsung memudahkan mereka memahami pelajaran tersebut. Penggunaan alat bantuan mengajar juga memudahkan murid-murid mencapai objektif Objektif tercapai.

1 comment: